Başkan Özyiğit, “2 ayda 17 bin 500 metrekarelik alanı Belediyemize kazandırdık”

Başkan Özyiğit, önümüzdeki 5 yılda Yenişehir’in 106 hektarlık belediye hizmet alanı sorununu çözeceklerine dikkat çekerek, “Belediyemizin faydası adına, kamu adına bilinç ve cesaretle bu sorunları çözeceğiz.” dedi.

Mersin Yenişehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan Toplantısının Birleşimi, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit başkanlığında yapıldı. Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan Mersin Yenişehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısında gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

“Faiz yükünden kurtuluyoruz”

Mecliste konuşan Başkan Abdullah Özyiğit, Yenişehir’in belediye hizmet alanı sorununa ilişkin yaptıkları çalışmaları meclis üyeleriyle paylaştı. Başkan Özyiğit, bu problemlerin yıllardır çözülemediğini ve yük olarak kaldığını söyledi. 2019’da göreve geldikten hemen sonra 36 milyon TL’lik bir dosyayı çözdüklerini örnek gösteren Başkan Abdullah Özyiğit yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de kamulaştırmasız el atma davası ile en fazla muhatap olan belediyeyiz. 500’e yakın dava var. İmar planlarında sağlık tesisi, okul ve belediye hizmet alanı gibi kamusal alanların mülkiyeti özel şahıslarda ise 5 yıl içerisinde bunların kamulaştırılması gerekiyor. Ancak yıllardır bu problem çözülemediği için üstümüzde yük olarak kaldı. Şu anda yaptığımız çalışmalarla bu alanları kamulaştırıyoruz. Kamulaştırdığımız anda devam edilen davaların faiz yükünden de kurtulmuş oluyoruz.  Ayrıca mahkemenin belirlediği fiyatların altında vatandaşlarla anlaşarak bu alanları kamulaştırıyoruz. Biz 5 yıl önce göreve geldiğimizde böyle bir dosyanın çözümünü oluşturmuştuk. 2015’te kaybedilen bir davanın ifasında 36 milyona seviyesine ulaşmış bir dosya. Biz onun ödemesini 4 yıllık bir döneme yaydık ve ödemesini yatık. Orda elde ettiğimiz parsellerde ilk BETEM’i yaptık. Mayıs ayı içerisinde hemen yanında bir de okul temelini atacağız.”

“2 ay içerisinde 72 adet davayı çözüme kavuşturduk”

Kamu adına bilinç ve cesaretle bu sorunların çözmeye devam edeceklerini kaydeden Başkan Abdullah Özyiğit, “Geçtiğimiz 2 ay içerisinde 72 adet davayı çözüme kavuşturduk. Toplam 17 bin 500 metrekarelik alanı Belediyemize kazandırdık. Tabi ki orada Belediyemizin bütçesi düşünülerek, gerekli çalışmalar yapıldı. İnönü Bulvarı üzerinde Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğünün ön tarafında bulunan arazi şu anda Belediyemizin mülkü haline geldi. Orası da çok kıymetli bir yer. SayaPark AVM’nin karşısında 7,5 dönümlük bir alan Belediyemizin mülkiyetine geçti. Bugünün fiyatıyla bunları kamulaştırmak istesek 300 milyon gibi bir bedel tutan bu yerlerin toplam 110 milyon seviyesinde kamulaştırılması sağlandı. Belediyemizin faydası adına, kamu adına bilinç ve cesaretle bu sorunları çözeceğiz.  Kamulaştırmasız el atma davalarına muhatap olabilecek 106 hektarlık bir alandan söz ediyoruz. Biz bunları 5 yılın sonunda çözmüş bir belediye olacağız. Aksi takdirde ipin ucunu kaçırırsak, faizi bizi boğar. Çözüm üretmemiz gerekiyor.  Hep birlikte yapacağız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir