Bu manşeti Akşam gazetesi attı: Emekliye soğuk duş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2024’ü ‘Emekliler Yılı’ ilan etti; bu vesileyle otobüslerle şehirlerarası seyahat edecek emeklilere yüzde 20 indirimli bilet alma imkânı sağlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca hazırlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 31 Mayıs itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak Akşam Gazetesi Haber Müdürü Kenan İspir’in haberine göre firmalar bu indirimi uygulamıyor. İstanbul–İzmir yolculuğu için rastgele firmaların yazıhanesine giren Kenan İspir, emekli olduğunu ve biletine indirim uygulanmasını istedi. Ancak firma yetkilileri “Henüz yasalaşmadı”, “Bize Ulaştırma Bakanlığı’ndan yazı gelmedi” gibi bahanelerle indirim talebini geri çevirdi. İspir’in uygulamanın 9 gün önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştığını belirtmesine rağmen firma görevlileri “Medyadaki haberlere inanmayın, öyle bir şey yok” ya da “Uygulamaya geçmesi 6 ayı bulur” gibi gerekçeler sundu.

15 FİRMADAN SADECE BİRİ

İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda 15 firmanın yazıhanesine girip yüzde 20 emekli indirimi talep eden İspir, 14’ünden ‘ret’ yanıtı aldı. Emekli indirimini sadece Pamukkale Turizm sisteme T.C. numarası girip uyguladı. Metro Turizm ise yüzde 10 indirim yaptı.

BİN 820 UYARI VE 1 MİLYON TL CEZA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bayram öncesi otobüs firmalarına yönelik denetimlerle ilgili bilgi verdi. 10 günde 1534 otobüsün denetlendiğini bildiren Uraloğlu, fahiş fiyatlı bilet satışı, korsan ve yetki belgesiz taşımacılığı ile emekli indirimi uygulamayan firmalara 1820 uyarı cezası verildiğini aktardı. Ayrıca firmalara 1 milyon 21 bin 726 TL de para cezası uygulandı.

CİMER’LE BAKANLIĞA ŞİKAYET EDİN

Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı İstanbul Denetim Şube Müdürü Faruk Oğuzhan, emekliye indirim uygulamayan firmalarla ilgili “5 uyarı ceza puanı veriyoruz. Kusur varsa idari işlem yapıyoruz” dedi. Oğuzhan, vatandaşlardan indirim yapmayan firmaları Ulaştırma Bakanlığı’nın internet sitesinden ya da CİMER ‘den şikayet etmelerini istedi. Aynı firma 5’ten fazla şikayet alırsa ceza kesilecek.

E-BİLET SİSTEMİ BİRKAÇ GÜNE HAZIR

Bakan Uraloğlu, elektronik bilet acentelerinin internet üzerinden emeklilere indirim uygulamasını sağlayacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını; Sosyal Güvenlik Kurumu ile veri entegrasyon sürecinin sonuna gelindiğini belirtti. Uraloğlu, uygulamanın 1-2 güne hayata geçirileceğini söyledi.

İşte Akşam gazetesinin o manşeti:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir