Saadet’ten Madımak anması

Saadet Partisi, Sivas Katliamı’nın 31. yıl dönümünde yayımladığı mesajında, hayatını kaybedenleri andı. Partinin X hesabından paylaşılan mesajda, “Yakın tarihimizin en büyük acılarından biri olan Madımak vahşetinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Yapılan paylaşımı Temel Karamollaoğlu da kendi hesabından alıntıladı.

İşte o paylaşım:

KARAMOLLAOĞLU, OLAYLA İLGİLİ NE DEMİŞTİ?

Olayı katliam olarak nitelendirmemesi eleştirilen Karamollaoğlu, 2020 yılında Jülide Ateş’in programına konuk olmuş, “Utanıyor musunuz” sorusuna olaydan dolayı “üzüntü duyduğunu ancak sorumluluğunun bulunmadığını yanıtını vermişti.

“İnsanların ölmesi için böyle bir şey yapıldığı kanaatinde değilim” diyen Karamollaoğlu, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ben bunu itham olarak görürüm. Niye beni utandırsın ki? Ben bunun ne sorumlusuyum ne de bu hadiselerin önüne geçmekle mükellef bir makamdaydım. Belediye başkanıydım. Kimse valiye, emniyet müdürüne sormuyor bunu. Halbuki onların görevi meydana gelen bu hadiseleri önlemekti.Bu hadiselerin olmaması için tedbir almaktı, hiç alakası olmayan bir insan neden utanç duyacak? Bundan dolayı üzülüyor ve hayıflanıyorum neden önlemedi diye.

Ben o zaman konuşmaları takip etmemiştim ama şimdi çıkıyor. Yalvar yakar olmuşum insanlara karşı yapmayın etmeyin… Orada bir taşlama vs olmuş emniyet müdürü beni alıp götürdü. O zaman gençlere ‘yapmayın, etmeyin’ diye yalvarmama rağmen buna engel olamamışım.O zaman bütün medya bana saldırdı. İşin en üzücü tarafı sanırım Milliyet’teydi, itfaiyenin başındaki bir kişinin fotoğrafını çekti, Karamollaoğlu halkı kışkırtıyor diye yazdı. Sizde benim hiç mi fotoğrafım yoktu da bu adamın ben olmadığımı göremediniz? Bunların hepsi kasıtlı olarak Refah Partisi’ne saldırmak için bahaneydi.

Neden esas sorumlular hesaba çekilmiyor da bir belediye başkanı çekiliyor ki, ben bir fert olarak üzerime düşenden fazlasını yapmışım.Bu konular gündeme gelince benim o konuşmalarım da çıkınca bana telefon edip ‘Hakkını helal et’ diyen birçok insan oldu. ‘Siz kışkırttınız’ zannediyorduk dediler.

Öbür taraftan da bunu söylerken kimseyi itham etmekle söylemiyorum, ölen ölmüştür. İnsanların canı yanıyor bir şey diyemem. Katliam kasıtlı yapıyor bir şey diyemem.İnsanların ölmesi için böyle bir şey yapıldığı kanaatinde değilim. TV’lere bakınca gördüğüm manzara şuydu: Bir adam elinde benzin bidonu arabalara döküyor, perdeleri yakmaya çalışıyor o hengamede insanlar hayatlarını kaybediyor. Bir komplo varsa onu bulmaları gerekir.”

“BENDEN BAŞKA KİMSE ÇABALAMADI”

Karamollaoğlu, “Katliamı önlemek için ne yaptınız” sorusuna da şu yanıtı vermişti:

“Benden başka kimse çabalamadı. Ancak polis bana bağlı değil. Neden bunları onlara sormuyorsunuz? Ben görevden alındım. Ancak bu hadiseler karşısında yorum yapmaktan çekinmedim.15 gün önce Divriği’de terör hadiseleri gelmiş, bir hafta önce başka bir yerde başka bir hadise gelmiş. O gün orada Sivas’ta çevik kuvvet kalmamış. Bir komplo olduğu zaten belli.”

SAADET PARTİSİ GÖRÜNTÜLERİ YAYINLAMIŞTI

Saadet Partisi’nin, Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te 33 aydın ile 2 otel görevlisinin Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülmesine ilişkin olarak 2021 yılında paylaştığı videoda, o dönem Sivas Belediye Başkanı olan Temel Karamollaoğlu’nun kalabalığın dağılmasına yönelik seslendiği anlar da yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir